Wankel-motor

A VeteránPark - veterán autók és motorok szabad enciklopédiája wikiből

A lap korábbi változatát látod, amilyen Gaal Szilveszter (vitalap | szerkesztései) 2012. augusztus 26., 11:18-kor történt szerkesztése után volt.

Const1.gif

Helyesen: WANKEL motor!!!

Tartalomjegyzék

Bevezetés

Felix Wankel, a feltaláló

Felix Wankel 1912 augusztus 13-án született, a Rajna-völgyi Lahrban (Baden). Édesapja elesett az I. világháborúban. Ezt követően a család Heidelbergbe költözött. Középiskoláit Donaueschingenben, Heidelbergben és Weinheimben végezte, de 1921-ben tanulmányait abbahagyva, munkát vállalt a Carl Winter Press-nél Heidelbergben. A gazdasági problémák miatt, sajnos 1926-ban elvesztette az állását.

A tehetsége, és mérnöki térbeli képzelőereje folytán, már korán érdeklődni kezdett a gépek, különösen a belső égésű motorok világa iránt. Miután édesanyja özvegy volt, F. Wankel nem engedhette meg magának az egyetemi oktatást, vagy akár egy felsőfokú szakmai képzést, de képes volt autodidakta módon elsajátítani a műszaki tárgyakat. 17 évesen, azt mondta barátainak, hogy ő álmodott egy autót "egy új típusú motorral, ami félig turbina, félig hagyományos - Ez az én találmányom!".

Igen, ez a jóslat, a Wankel-motor álma, 1924-ben fogant, és ennek nyomán megnyitotta heidelbergi vállalkozását, az ötlet kifejlesztésére. Az első szabadalmát e témában 1929-ben nyerte meg.

Röviden a Wankel motor működéséről

Wankel elv.gif

A müködési elv a négyütemu motoréhoz hasonló, szinte azonos. Az eltérés, ami a Wankel-motor igazi nagy varázsa, az, hogy a hagyományos alternáló, szinuszos mozgás helyett egy közel folyamatos szögsebességu, forgó-bolygó mozgás jelenik meg. A következo kép alapján végigkísérve így muködik :

Az 1.-el jelzett nyíláson történik a szívás, amelyet a bolygódugattyú forgása által eloidézett vákuum kelt. Ezalatt az 5-el jelzett térben már surítés folyik, míg a 9-es térben a már begyújtott keverék munkát végez. A következo képen 2-el látható a folyamatos szívás, amelyet a dugattyú élének a szívónyíláson való áthaladása zár majd le, megkezdve a surítést. 6. számmal látható a surítés végso fázisa, míg 10-el a már nyitott réssel a kipufogás. A 3. fázisban még folyik a szívóütem (3), a surítés végén pedig megjelenik a szikra, amely a keveréket gyújtja meg. Ezalatt a 11-el jelzett kipufogás tovább folyik. Az utolsó képpel a kör bezárult, a 4-es térben lassan bezárul a szívás, és kezdodik a surítés, a 8-assal jelezve már meggyújtott keverék munkát végez, míg a 12-es jelzéseel végéhez közelít a kipufogás.

Mint látjuk, egy fotengelyfordulatra 3 munkaütem esik ( négyütemu, négyhengeres motornál ez 2 ), a fotengely forgása közel azonos szögsebességu, állandó forgó mozgás.

Az NSU RO 80 kéttárcsás Wankel erőforrása, és a működés 4 fázisa

Wankel engine.jpg

Wankel animációk


Wankel motoros járművek

Források, hivatkozások

--Gaal Szilveszter 2012. július 24., 00:31 (CEST)