Gyorstalpaló szerkesztőknek

A VeteránPark - veterán autók és motorok szabad enciklopédiája wikiből

A lap korábbi változatát látod, amilyen Veteranpark (vitalap | szerkesztései) 2010. augusztus 12., 10:45-kor történt szerkesztése után volt.

A VeteránParkot a MediaWiki motor hajtja. Ez azt jelenti, hogy minden egyes oldal szabadon – regisztráció után, a szerkesztési irányelveket betartva – szerkeszthető. Szerkesztő bárki lehet, akit érdekel a veterán járművek világa és szívesen osztja meg tudását, tapasztalatát az oldal látogatói közönségével.


Tartalomjegyzék

Szerkesztési irányelvek

Mielőtt szerkeszteni kezdesz, mindenképpen olvasd el a Szerkesztési irányelveket!

Szerkesztési funkciók

Az alábbiakban összefoglaljuk a Szerkesztők számára leghasznosabb információkat. Nagyon fontos, hogy mielőtt egy konkrét lapot szerkeszteni kezdesz, regisztrálj, illetve próbáld ki a VeteránPark homokozóját. Ez egy olyan oldal, amiben nem tudsz kárt tenni, mivel lényege éppen az, hogy a tanulás érdekében gyakorolj rajta.


Jogosultságok

Ahhoz, hogy a VeteráParkon új oldalt hozz létre, vagy egy már meglévő tartalmat módosíts, elsőként regisztrálnod kell. Ezt követően - a Védett lapok kivételével - bármely lapot módosíthatod, bővíthedet. Azokat a szerkesztőket, akik nem tartják be a Szerkesztési irányelveket, azonnal kizárjuk.

Amennyiben sok hasznos információval bővíted a lapot, extra jogosultságot kapsz és adminisztrátor lehetsz az oldalon, ez számos előnnyel és egyúttal komoly felelősséggel is jár.


A VeteránPark szerkesztői felülete, működése

Új oldal létrehozásakor, vagy egy már meglévő Veteránpark lap módosításakor a VeteránPark Szerkesztője segít az alapvető formázási funkciók használatában. A formázni kívánt szöveget kijelölve és a megfelelő szerkesztő ikonra kattinva így könnyedén tudsz címsor csinálni, vagy akár belső hivatkozásokat létrehozni. Elérhető az új Szerkesztőt felület, így számos funkció - például címsori kiemelések, felsorolások készítése, elrendezések igazítása - közvetlenül a Szerkesztőből lesz egy kattintással elérhető. Nem kell hozzá ismerni a VeteránPark által használt MediaWiki speciális formázási kódjait!

Új VeteránPark oldal létrehozása

Új lap legegyszerűbben úgy hozható létre, ha rákeresel az adott szóra, vagy szóösszetételre a keresőben. Ekkor kattints az „új oldal létrehozása” linkre, s máris az adott oldal szerkesztői felületén találod magad. Új lapot csak akkor hozz létre, ha úgy látod, hogy a meglévő tartalmak közé az általad közölt információ már nem fér be. Amikor új lapot hozol létre törekedj arra, hogy a lap címeként a lehető legegyszerűbb, ugyanakkor leg informatívabb szót, vagy szóösszetételt használd. Például egy új járműmárka felvitele esetén a márka nevét, névelő nélkül.

A tartalmi rész fölött látható ikonok segítségével formázhatod meg a tartalmat.

Amennyiben nem tudsz valamit megoldani, mert nem találsz hozzá kapcsolódó ikont, akkor nézd meg egy másik Veteránpark oldal forrását, amiben látni fogod, hogy például a felsorolások hogyan oldhatók meg.

A lapokat minden esetben kategórizáld, ennek kapcsán kérlek kövesd a jelenlegi szerkeszetet. Ha például egy új veterán márkát viszel fel, akkor használd a lap végén a kategória opciót a Márka és a kapcsolódó ország meghatározására.


Egy tipikus márkalap felépítése a következőképpen néz ki:

(A MÁRKA helyére a konkrét típust kell beírni.)


  • 1. Sablon:Márka megfelelően kitöltve
  • 2. Veterán márkatörténet
  • 3. Veterán MÁRKANÉV autók felsorolása (típus + évszám, a típus belső linkkel elhelyezve)
  • 3. Veterán MÁRKANÉV motor (lásd. az előzőt)
  • 4. Egyéb veterán MÁRKANÉV jármű (lásd. az előzőt)
  • 5. Kapcsolód veterán MÁRKANÉV hivatkozások
  • 6. Kategória besorolás

Mintaként nézd meg a BMW márkaoldalt.


Egy jellemző konkrét veterán típus felépítése a következőképpen néz ki:

(A TÍPUS helyére a konkrét típust kell beírni.)


  • 1. Sablon:Autó megfelően kitöltve
  • 2. Veterán TÍPUS típusleírás
  • 3. Veterán TÍPUS tapasztalatok, típushibák
  • 4. TÍPUS dokumentumok
  • 5. TÍPUS referenciák, hivatkozások

Mintaként nézd meg a BMW 600-as típusának oldalát.

A kategóriák szerepe

Az egyes oldalak kategórizálása azért fontos, mert a fő menüpontokból a kategóriabesorolás alapján érhetők el. Az autómárka leírások például az Autómárka kategóriába, az autófejlesztésben meghatározó személyek pedig az Emberek kategóriába. Egy oldal természetesen több kategóriába is sorolható, a BMW márkaoldal így tagja az Autómárka és Motormárka kategóriáknak is.

A kategóriák besorolása egyszerű, az adott oldal alján kell megadni a megfelelő kategóriát az erre szolgáló opcióval.

Ez az oldal például a Szerkesztőknek kategória tagja, melynek konkrét definícióját az oldal forrásának alján találod.

Új VeteránPark tartalmak létrehozása

Természetesen nyitottak vagyunk arra, hogy a jelenlegi struktúrát bővítsük (terveink közt szerepel például a műhely rovat elindítása, melyben általános útmutatók lesznek olvashatók az oldtimer járművek felújításáról, karbantartásáról). Amennyiben szeretnél új tartalmi elemeket javasolni, kérjük vedd fel e-mailben velünk a kapcsolatot az info@veteranpark.hu címen.

Meglévő Veteránpark oldal módosítása

Meglévő oldal módosításához kattints az oldal tetején látható Szerkesztés menüpontra. Ekkor speciális bővítményekkel együtt megjelenik az oldal tartalma. Használd a fent látható szerkesztői ikonokat. Változtatásaidat az Előnéet megtekintése gombra kattintva tudod megtekinteni. Amennyiben az oldal jól jelenik meg és figyelembe vetted a Szerkesztési irányelveket, akkor Lap mentése gombra kattintva tudod elmenteni a módosított oldalt.

Vannak olyan lapok, melyeket csak adminisztrátorok szerkeszthetnek, ezek az ún. Védett lapok.

Amennyiben egy lap módosítása során egy másik szerkesztő "visszamódosítja" az általad megváltoztatott részt, akkor kérlek, hogy a Vitalapon egyeztessetek arról, hogy ki milyen forrást használt, döntsétek el együtt, hogy kinek lehet igaza.

Egy konkrét oldalon eddig végrahjatott módosításokat a Laptörténet fülre kattinva tudod megtekinteni.

Ha szeretnél értesülni egy lap változásáról, akkor az adott lapra vonatkozóan kapcsold be a Lap figyelése funkciót.

Sablonok használata

A márkákhoz, konkrét autó, motor és egyéb járműtípusokhoz kapcsolódóan ún. sablonokat hoztunk létre, ezek az adott oldal tartalmának legfontosabb információit közlik. A sablonok használata rendkívül egyszerű, csak a megfelelő Sablon (lásd. alább) leírását kell bemásolni az adott oldalra, majd kitölteni a sablonban szereplő mezőket. Ezek közül vannak olyanok, melyek használata kötelező (pl.: A Márka sablon esetében a márkanév), s vannak olyanok, melyek kitöltése nem szükséges (pl.: kép, amennyiben nem áll rendelkezésre).

  • A veterán márkák leírásához kapcsolódó sablon itt található: Sablon:Márka
  • A veterán autótípusokhoz kapcsolódó sablon itt található: Sablon:Autó
  • A veterán motortípusokhoz kapcsolódó sablon itt található: Sablon:Motor
  • Az egyéb veterán járművekhez kapcsolódó sablon itt található: Sablon:Egyéb_jármű
  • A veterán járműtörténethez kapcsolódó hírességek sablonja itt található: Sablon:Emberek


Amennyiben szeretnél új sablont létrehozni, kérlek írj az Adminisztrátornak az info@veteranpark.hu címre. Új sablont csak akkor hozunk létre, ha tömegesen szükség van rá.


Végül, de nem utolsó sorban

Ugye már elolvastad a Szerkesztési irányelvekeket?